Odpowiedzialność zarządu za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Odpowiedzialność z powodu bezskuteczne egzekucji przeciwko spółce z o.o. - art. 299 KSH

Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki w momencie, gdy prowadzona przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością egzekucja okaże się być bezskuteczna.

Pojęcie bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce z o.o. może być rozumiane szeroko, a samo ustalenie czy została spełniona ta przesłanka może nastąpić na podstawie każdego dowodu, z którego wynika, że spółka nie ma majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzyciela pozywającego członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na przykład sytuacja bezskuteczności egzekucji zachodzi w momencie wydania przez sąd postanowienia o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o., z tego powodu że majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, czy też wydaniu przez komornika postanowienia o umorzeniu postępowania. Podobnie z bezskutecznością egzekucji będziemy mieć do czynienia w momencie, gdy sprawozdanie finansowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wskazuje na to, że majątek spółki nie wystarczy na pokrycie wierzytelności przysługującej osobie dochodzącej roszczenia od członków zarządu spółki z o.o..

Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą ponosić odpowiedzialność za zobowiązania spółki przy bezskuteczności egzekucji przeciw spółce od chwili ich powołania do zarządu. Ze względu na deklaratoryjny charakter wpisu członka zarządu spółki z o.o. do rejestru o ponoszeniu odpowiedzialności nie decyduje to, czy dana osoba figuruje czy figurowała jako członek zarządu w rejestrze przedsiębiorców.

Jak członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności za długi spółki

W pewnych przypadkach członkowie zarządu spółki z o.o. mogą odpowiadać za jej długi.Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może się uwolnić od odpowiedzialności z tego tytułu pod warunkiem, że wykaże, iż we właściwym czasie zgłoszony został wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe. Co do zasady wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. powinien zostać zgłoszony w terminie 2 tygodni od chwili w której wystąpiła podstawa jej ogłoszenia.

Członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności o ile wykaże, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy. Można na przykład powoływać się na wynikając z umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podział kompetencji pomiędzy poszczególnymi członkami zarządu.

Dodatkowo można próbować wykazać, że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody. Może być to argumentowane okolicznością, iż prowadzenie postępowania upadłościowego nie wpłynęłoby na możliwość zaspokojenia roszczeń wierzyciela spółki z o.o..

Dodatkowo należy wspomnieć, że członkowie zarządu spółki z o.o. mogą kwestionować istnienie lub wysokość długu spółki, którego spłaty domagają się od nich wierzyciele. Mogą chociażby bronić się zarzutem, że objęta tytułem wykonawczym wierzytelność uległa umorzeniu na skutek potrącenia dokonanego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Roszczenia wierzycieli względem członków zarządu przedawniają w terminie 10 lat od chwili bezskuteczności egzekucji względem spółki z o.o..

Odpowiedzialność zarządu za zaległości podatkowe spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponoszą również solidarną odpowiedzialność ze spółką za zaległości podatkowe spółki z o.o.. odpowiedzialność ta jest wspólna zarówno z pozostałymi członkami zarządu, jak i ze spółką z o.o., zaś dotyczy ona całego majątku danego członka zarządu.

Przesłanki odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. są podobne jak wyżej opisane. Tym samym zaliczyć należy do nich bezskuteczną egzekucję z całości lub części majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz okoliczność, że członek zarządu nie wykazał, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy.

Dodatkowo członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może uwolnić się od odpowiedzialności poprzez wskazanie mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki z o.o. w znacznej części.

Warto pamiętać, że odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji - art. 13 KSH

Członek zarządu spółki z o.o. może może również odpowiadać za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, o ile działa w jej imieniu. Dotyczy to wszelkich zobowiązań o charakterze prywatnoprawnym i publicznoprawnym, które powstały w toku funkcjonowania spółki.

Odpowiedzialność członków zarządu za fałszywe dane podane przy rejestracji spółki - art. 175 KSH

Zarząd spółki ponosi odpowiedzialność za podanie fałszywych danych podanych przy rejestracji spółki. Jeżeli członkowie zarządu spółki z o.o., umyślnie lub przez niedbalstwo podali fałszywe dane przy zarejestrowania spółki lub zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego, odpowiadają oni od tego czasu przez 3 lata solidarnie ze spółką wobec jej wierzycieli. Niezgodność danych może polegać na tym, że wkłady do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały wniesione częściowo, w ogóle nie zostały niewniesione, albo wniesiono wkłady pozorne lub ukryte.

Odpowiedzialność za znaczne zawyżenie wartości wkładu może dotyczyć też wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z punktu widzenia odpowiedzialności wspólnika bez znaczenia jest stopień jego winy. Wspólnik ponosi odpowiedzialność nie tylko w momencie umyślnego podania nieprawdziwych informacji, na przykład w celu wyrządzenia szkody spółce z o.o. albo jej wierzycielom. Podobnie będzie w przypadku jego zwykłego niedbalstwa poprzez niezachowanie należytej staranności i na przykład formalnym złożeniu podpisu, bez próby ustalenia, czy fakty poświadczone dane są prawdziwe. Dla odpowiedzialności z tytułu poświadczenia fałszywych danych bez znaczenia jest również okoliczność czy dany wierzyciel spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poniósł faktyczną szkodę. Istotna jest sama okoliczność potwierdzenia przez wspólnika niezgodnych z prawdą danych. Jest to o tyle istotne, że wierzyciele mogą dochodzić swojego roszczenia z pominięciem spółki z o.o. bezpośrednio od wspólników, bądź też tylko jednego dowolnie wybranego wspólnika.